Ana sayfa / Havlu Kenarları / Yeni Havlu Kenarı Örnekleri

Yeni Havlu Kenarı Örnekleri

İlk yazımız olan ve havlu kenarı kategorisinde yayımlanan yeni havlu kenarı örnekleri adlı makalemizi aşağıdan okuyabilirsiniz. Evlerimizin en güzel ürünleri kesinlikle el emeği ile yapılan ürünleridir.

 

Bu ürünlerden en iyi şekilde yapmak ve misafirlerimiz görüp beğendiğinde gurur duymak her kadının hoşuna giden bir durumdur.

 

Bu neden ile ülkemizin marifetli hanımları birçok ürünü kendi el emekleri ile yaparlar. Kanaviçeler, iğne oyaları, tığ oyaları ile farklı motifler ve farklı ürünler meydana getirmektedirler.

 

Havlu kenarı oyaları ise yıllardan beri geleneksel olarak el emeği ile yapılan oyalar arasında gelmektedir. Farklı şekillerde yapılabilen bu oyalar özellikle çeyizlerin baş tacıdır.

 

Farklı işçilikler ile elde edilen bu modeller genç kızlarımızın emek ile yaptığı güzel ve etkileyici modeller arasında yer alırlar. Özellikle tığ ile yapılan havlu kenarı örnekleri sık kullanılan modeller arasında yer almaktadır.


Birkaç renk dantel ya da naylon ip ile yapılan bu canlı ya da sade modeller emek verildiğinden olsa gerek oldukça başarılı işlerdir.

 

Tığ oyası bu ve diğer birçok üründe süsleme amacı ile kullanılır. Harika motifleri yaparak birleştirmek ve bunları havluların kenarlarına iliştirmek ile yapılan bu işlem başarılı ve görsel olarak çok hoş işlerdendir.

Yöresel olarak farklı kültürlerden gelen ülke insanlarımız her yörede kendine has el emekleri geliştirmişler ve daha sonra gelişim ile birlikte bu geleneksel el emeklerimiz ülkemizin hatta dünyanın birçok yerine yayılmıştır.

 

Bu neden ile özellikle çalışan bayan sayısının eskiden çok fazla olması onların evde daha fazla el işi ile ilgilenmelerini sağlamıştır.

 

Havlu kenarı modelleri de elden ele, kuşaktan kuşağa geçerek günümüze kadar farklı teknikler ile yapılmış özel ürünlerin başında gelmekte.

 

İğne oyası ve tığ oyası ile yapılanlar daha fazla rağbet görse de günümüzde artık fisto ve gipür ile de süslemeler yapılmakta.

 

Bu Yazıya da Bakın

Havlu Kenarına Yapılabilecek Kolay Süslemeler

Kolay iğne oyası mutfak havluları örnekleri arıyorsanız hiç zorlanmıyor olacaksınız.   İğne oyası son yıllarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir