Ana sayfa / Dantel / Yeni Etamin Seccadeler

Yeni Etamin Seccadeler

Öncelikle yazımıza etamin nedir? Etamin nasıl yapılır? Etamin nasıl işlenir gibi soruların cevabını arayanlar için etamini açıklayalım

 

Etamin, işleme yapılacak kumaşın keten, pamuk ya da ipekten, seyrek dokunmuş delikli, üzerinde nakış yapılabilen, karelere bölünmüş olması nedeniyle kanaviçe, çarpı, yarım çarpı işlemlerine verilen diğer bir addır.

 

Desenin başka bir kumaşa teğellenerek aktarılması işine kanaviçe, direk olarak kumaşın üzerine yapılan işleme modellerine etamin pano ya da etamin tabla olarak isimlendirilmiştir.

 


Etamini kısa bir şekilde özetledikten sonra gelelim etamin seccade örneklerimize. Etamin işlemeli seccade halen yaygın bir şekilde yapılmakta ve genç kızlarımızın, gelinlerimizin çeyizleri arasında yer almaktadır.

 

Kasnağa geçirilerek ve tek tek iğne ile işlenerek ortaya çıkartılan bu el emeği göz nuru seccadeler
oldukça göz alıcı ve şıktır.

 

Etamin seccade işlemeleri yapılırken koyu renkli ipler tercih edilmektedir. Diğer bir adıyla etamin namazlıklar üzerinde cami, kabe ve çiçek motifleri daha çok yer almaktadır.

 

Bu güzel el işlemesi etamin seccade örnekleri için galerimize göz atmanızı öneriririz.

 

Bu Yazıya da Bakın

Konuşturan El İşi Seccadeler

Emek verdiğimiz işler her zaman bizim için değerli olmuştur. Dantelleri, işlemeleri büyük zorluklara katlanarak hazırlarız. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir