Ana sayfa / İğne Oyası / Yazma Kenarları İçin İğne Oyası
Yazma Kenarları İçin İğne Oyası_15

Yazma Kenarları İçin İğne Oyası

Eskiler iğne oyasının değerini daha iyi bilir elbet. Ama gerek kibarlığı, gerek de çıt kırıldım yapısı ile iğne oyası tüm çeyizlerin olmazsa olmazı. 

 

İğne oyası ile yapılan danteller, bohçalar, havlu kenarları, namaz örtüleri ve yemeniler. İğne oyasını görmekten zevk aldığımız yerlerdir bunlar. 

 

Peki, iğne oyası yazma kenarı nasıl yapılır? Yapımı oldukça zordur ama başarılamayacak bir iş yoktur. Büyüklerimizden öğrenebileceğimiz gibi eğitici yazılardan videolardan da iğne oyası yapmayı öğrenebiliriz.

 

 İğne oyasında olay tekrar yapmaktır. Tekrar yaptıkça daha iyi sonuçlar alıp, oyamızı daha da güzelleştiririz. Böylece ortaya daha güzel iğne oyası yazma modelleri çıkartabiliriz.

 

Size iğne oyası ile yapılabilecek piramit yazma kenarı örneğini anlatmak istiyorum.

İğne Oyası Yazma Kenarı Nasıl Yapılır?

 


Öncelikle iğneyi yemeniye güzelce geçiriyoruz. Ardından iğneyi ilk battığımız yerin biraz daha ilerisinden aynı şekilde tekrar yemenimize batırıyoruz.

 

Yalnız ilk battığımız yerden çıkan ip iğnenin üzerinde olacak. Buna dikkat etmemiz gerek. Daha sonra iğnenin delik kısmından ipi tutup iğnenin altından doluyoruz.

 

Peşi sıra ipi kendimize doğru yatırıp yavaşça iğneyi çekiyoruz. İpi iyice çekip düğümlüyoruz. Yine aynı mesafe aralık bırakıyoruz ve bir batış daha yapıp ve aynı düğüm işlemini tekrarlıyoruz.

 

Bombeler yaparak devam ediyoruz. Üst sıraya geçerken yemeninin arka yüzünü çeviriyor, bombe yapmadan dönüş düğümü atıyoruz. Dönüşleri hep bu şekilde yapıyoruz.

 

İkinci sırada iğneyi alttaki sıranın bombelerinin ortasına batıp, yine bombeli düğüm yaparak devam ediyoruz. Piramidimiz bitti arkadaşlar.

 

Üzerine bombeli düğüm işlemini yaparak simli ya da renkli iple çevreleyebiliriz. İğne oyasının tekniği bu düğümlerdir. Düğümlerin uzunluğu kısalığı ise size yeni modeller sunacaktır.

İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri

Bu Yazıya da Bakın

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri Örgü örnekleri her geçen gün önemi artan çalışmaların başında geliyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir