Ana sayfa / Dantel / Bu Tel Kırma Çalışmalarını Görmelisiniz

Bu Tel Kırma Çalışmalarını Görmelisiniz

Tel kırma, halkımız tarafından ne demek olduğu pek de bilinmeyen özel ve değişik bir tekniktir. Bartın iliyle meşhur olmuş bir örgü sanatıdır.

 

Tarihi çok eskilere dayandığı düşünülmeyen tel kırmanın ilk olarak 1900 başlarında yapılmış olduğu tahmin edilmekte.

 

Bu işi ilk yapan kişi ise o zaman Bartın’ın Asma Mahallesi’nde ikamet eden Hatice Ağaçkıran olarak biliniyor. Kullanım alanı ise genel olarak örtülere, çarşaflara bakır, gümüş ve altın teller ile motif işlemesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Maalesef, unutulmaya yüz tutmuş bir örgü sanatımızdır.Peki, en merak ettiğiniz soru olan tel kırma nasıl yapılır sorusunun cevabına gelelim. Tülde sayılarak işleme gerçekleştirilir.

 


Kasnak yardımıyla yapıldığı için makas tarzı aletler kullanılmaz, parmaklarla kırılır. Kumaş eğer sayılıyorsa gözenekler tek tek sayılarak yapılır.

 

Eğer sayılmıyorsa kanaviçe yardımı gerekir. Kanaviçe kasnakla gerilip öyle gözenekler sayılır ve işlenilir. İş bitince iplikler çıkarılır. Yapılan iş kumaş üzerinde belli olur.

İyi ve göze hoş gelen tel kırma modelleri ortaya çıkarmak isteyen hanımlar özellikle iğneye, tele, desene, renke ve kumaşa fazlasıyla dikkat etmelidir ve bu konuda özen göstermelidir.

 

Özellikle farklı ve değişik modeller üretmek isteyen hanımlar için tek renkle çalışmaları yerine çeşitli renklerle çalışarak motiflerine canlılık katmalarını tavsiye edebiliriz.

 

Bu Yazıya da Bakın

Yeni Kasnak Modelleri

Kasnak işi diğer örme ve dantel işine göre daha fazla malzemelidir ama yapması kolay ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir