Ana sayfa / Sağlık / Sabit Protez Nedir?

Sabit Protez Nedir?

Doğal diş formuna en yakın ve kullanımı en kolay olan diş protez türleri, sabit protezlerdir. Sabit protezler, hasta ağzında asla hareket etmez.

Dişler gibi rahat bir kullanımı bulunan sabit protezler, tüm dişsizlik türlerinde kullanılmaz. Ağızda hiç diş olmaması halinde veya dişsiz bölgenin boşta kalıyor olması halinde sabit protez uygulanamaz.

Sabit protez’in uygulanabilmesi için dişsiz bölgenin iki ucunda proteze tutuculuk sağlanması adına en az iki adet uzun ve sağlam köklü diş olması lazım.

Bu uygulamaya da köprü ismi verilir. Tek bir üzerine uygulanabilecek sabit protezler de mevcuttur.


Diş Hekimi Karar Verir!

Sabit protezler, kendi içerisinde de çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlilik, kuron, laminate kuron, köprü, inley, onley, teleskop ve maryland köprü şeklindedir.

Hastanın sabit protez için uygun olup olmadığını belirleyecek kişi ise diş hekimidir. Diş hekimi, gelişmiş röntgen görüntülerinden ve detaylı muayeneden yola çıkarak, sabit protezin ihtiyaç olup olmadığına karar verir. Sorunlu dişin kökünün sağlam olması, sabit protez uygunluğu açısından son derece önemlidir.

 

Bu Yazıya da Bakın

Doğal Meyvelerin Faydaları

Sağlık açısından birçok faydası bulunan meyvelerin başlıca yararı, zengin vitamin ve mineral kaynağı olmalarıdır. Vitamin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir