Ana sayfa / Havlu Kenarları / Papatya Havlu Kenarı Modelleri
Papatya Havlu Kenarı Modelleri_12

Papatya Havlu Kenarı Modelleri

Havlu kenarlarını işlemelerle süslemek, çok eski zamanlardan bu yana gelen göreneklerimizdendir. Kültürümüzde bilindiği gibi evlilik zamanları yaklaşan genç kızlar, evlerinde kullanacakları eşyaları el emekleriyle yapmaktan yana olurlar.

 

Günümüz şartlarında fazla tercih edilmese de özellikle Anadolu yöresinde; masa örtüleri, sehpa örtüleri, havlu kenarları, ünitelere serilecek olan değişik danteller ve başörtüleri; özenle iğne veya tığ oyalarıyla süslenirler.

 

Genç kızlar, annelerinden gördüğü bu geleneklerle gelecekteki evlerinde kullanacakları eşyaları da süsleyerek kendileri için çeyiz hazırlarlar.

 

Havlu kenarı modelleri, işte bu gelenek sonrasında ortaya çıkmıştır. Günümüzde el emeklerini satışa sunarak para kazanmaya çalışan akıllı ev hanımlarının da birçok değişik model eklediği bu kreasyon, gerek internet üzerinden gerekse komşulara gidilip örnek gösterilmesi gibi değişik yöntemlerle daha da kalabalık kadın grupları arasına yayılmaktadır.

 

El işlemesi olan havlu kenarları, çok emek gerektirmesi nedeniyle, herkes tarafından sıradan satın alınmışlara göre daha değerli görülmektedir.


 

Özel tasarım havlu kenarı modelleri arasında papatya havlu kenarı modelleri de önemli yer tutar. Bunun nedeni, papatya motifinin havlu kenarına birçok modelden daha zor işlenmesidir.

Papatya Havlu Kenarı Modelleri

 

Papatya motifleri, sadece havlu kenarlarında değil yemenilerde veya başka dantel işlemelerde de tercih edilebilecek, göze hoş gelen motiflerdendir.

 

Elbette biraz daha yoğun bir dikkat gerektirir bu işlemenin yapılması… Papatya havlu kenarı modelleri genellikle tığ kullanılarak yapılır.

 

Sarı renk ile beyazı kullanmak, bu modelde çok daha güzel bir görünüm sağlayacaktır elbette. Beyaz ile alt örgü yapılıp, onun üstüne sarı kullanılarak, küçük küçük papatya motifleri işlenmelidir.

 

Bu papatya motifleri, örümcek sistemiyle birleştirilmeli ve havlu kenarını doldurabilecek hale getirilmelidir. Papatyaların ortalarını doldurmak içinse genelde hanımlar iğne kullanmayı tercih ederler.

 

Bu ağır örgü, son zamanların en çok tercih edilen havlu kenarı modelleri arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Bu Yazıya da Bakın

Havlu Kenarına Yapılabilecek Kolay Süslemeler

Kolay iğne oyası mutfak havluları örnekleri arıyorsanız hiç zorlanmıyor olacaksınız.   İğne oyası son yıllarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir