Ana sayfa / Lif / Bu Lifler Cildinize İyi Gelecek

Bu Lifler Cildinize İyi Gelecek

Şu an övündüğümüz temizlik kültürümüzün nerden nasıl geldiğini biliyormusunuz? Kısaca bu konuya değineceğim.Türkler İslamiyet’in kabulünden önce pek yıkanmazlarmış.

 

Bunun sebebi ise suyu kutsal ve arı saymalarıymış; suyu kirletmemek adına kolay kolay yıkanmazlarmış. İslamiyet’in kabulünden sonra temizlik kültürümüzde olduğu gibi değişmiş ve özellikle hamamlar, kültürümüzün vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

 

Böylece sürekli başımızı yıkarken kullandığımız lifler ortaya çıkmıştır.

 

İlk hamamlar; bugün ne yazık ki kan ve göz yaşının döküldüğü adeta büyük ülkelerin savaş meydanı haline gelmiş olan Suriyede, Emeviler tarafından 8. yüzyılda atılmıştır.

 

Osmanlı zamanında ise hamam sayılarında çok büyük artış olmuştur. Kadınlarımız hamamlara gruplar halinde , çeşit çeşit havlular, çeşit çeşit lif modelleri yanlarında gider ve bildiğiniz üzere görücü usulüyle bayanlar orda görülürler ve beğenilirlerdi.

 

Gruplar halinde hamama gidildiğindeyse hamam tam bir cümbüş yeri olurdu. Düşününce bir hamamın bile insanlarımızı ne kadar birleştirici, kaynaştırıcı bir unsur olduğu görelebiliyor.

 


Bu değerlerimizi kaybetmemek ve yaşatmak gerektiğini düşünenlerdenim.

 

Banyolarımızın vazgeçilmezleri nelerdir? Diye bir soru sorsam, su ve sabundan sonra sayabileceğimiz ilk şeylerden biride lifler olacaktır.

 

İlk lifle tanışmamız, muhtemelen ufacık bebekken olmuştur. Sizler hatırlarmısınız bilmem ama  göze kaçan sabun köpüğünün yakıcılığını unutturan tek güzel şey olarak lifleri hatırlıyorum. Bizim banyomuzda üç dört çeşit lif vardı.

 

Kulakları çınlasın komuşumuz Bağdat Teyze çeşit çeşit yeni lif modelleri getirirdi. Hala unutamadığım şirinlikte ve güzellikte liflerdi…

 

Yine anneannemin kendi el emeği, göz nuruyla yapıp getirdiği lifleride söylemeden geçemeyeceğim. Sizlerde gerek kendi banyonuz için, gerekse sevdikleriniz için yapıp, onlara çam sakızı çoban armağanı hediye olarak verebilirsiniz.

 

Sizler için yazımızın sonlarına doğru birbirinden harika lif örnekleri içeren fotoğraflarıda paylaşacağız. Sizlerde bu örnek fotoğraflara bakarak, beğendiğiniz hoşunuza giden lif örneklerini, evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Umarım bu modelleri beğenirsiniz.

Bu Yazıya da Bakın

Gelin ve Damatlara Özel Lifler

Artık el işi örme liflerde modaya uydu ve farklı desenler ile farklı motifler ile kullanılmaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir