Ana sayfa / Dekorasyon / Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Belki de evin en can alıcı noktalarından biri mutfaktır. Aslında evimiz ne kadar iyi olursa olsun kötü ve düzensiz bir mutfağımız varsa evin notunu otomatikman aşağıya çekecektir.

 

Mutfaklarda hijyen konusuna girmek dahil istemiyorum çünkü hijyenin olmadığı bir mutfakta dekorasyon konuşmak çokta mantıklı değil tabi ki ilk önceliğimiz her zaman titizlik.

 

Eminim ki sizde titiz birisiniz ve şu anda bu paylaşımımıza bakıyorsanız muhtemelen mutfağınız için yenilikler arıyor olmalısınız. Mutfakta çok çeşitli alet edevat kullanmaktayız.

 

Bunları muhafaza etmek oldukça zor oluyor. Güzel dizayn edilmiş bir mutfağınız yoksa mutfak aletlerini sığdırmakta problem yaşamanız çok muhtemel.

 

Eski yapılan evlerde mutfaklar çok ufak olabiliyor. Türk milleti olarak balkonu mutfağa katmak artık milli sporumuz ve bulduğumuz en güzel fikirlerden biri bence bu konuda hiçbir millet elimize su dökemez.

 

Yinede küçük değişiklerle ve ipuçlarıyla mutfakta kullanabileceğimiz alanları maksimize edebiliriz. Bu tarz ipuçlarını daha önceki konularda da sizlerle paylaşmıştık.

 

Sizler için en iyi fikirleri seçip bir araya getirmeye çalışıyoruz . Mutfaklardaki temel problemlerden biri de yerleşim sorunudur, mutfak dolaplarının, tezgahın yeri dahil önemlidir.

 

Kullanışlı bir mutfak istiyorsanız aslında her detay önemli. Bizim burdaki temel amacımız sizlere mutfaklarda depolama olarak kullanılmayan kör noktalara dikkat çekip onların kullanımını sağlamak.

 

Mutfak duvarlarını genelde mutfak dolapları meşgul eder fakat biliyorum ki sizin mutfağınızda da boş bir duvar kesin var.

 

Böyle dekoratif bir tahtayı duvara asıp, metal çengeller yardımıyla kupalarınızı burada muhafaza edebilirsiniz böylece hem duvarınızı efektif kullanmış olursunuz hem de onların dolapta meşgul ettiği yerde boş bir alan açılmış olur.

 

Kupalar çok çeşitli ve boyutları farklı olduğu için esasında muhafaza ederken sıkıntı çıkaran gereçlerdir fakat onları bu şekilde duvara astığınızda böyle bir problem çıkarmazlar.

 

Bence böyle bir tasarım mutfağa çok hoş bir görüntü katmış. Sizinde böyle renk renk çeşit çeşit kupalarınız varsa kesin denemelisiniz. Öğrenci evleri içinde çok ideal bir fikir olabilir.

 

Mutfaklar hayatımızda çok fazla zaman geçirdiğimiz alanlardır. Özellikle hanımlar mutfaklarında çok fazla zaman geçirirler ve mutfaklarının sürekli düzenli olmalarını isterler.


 

Bunların yanında hanımların tercih ettiği bir şey de mutfakta pratik eşyaların olmasıdır. Bu eşyalar basit mutfak gereçleri olabileceği gibi pratik dolap fikirleri veya akıllı bir kendin yap fikride  olabilir.

 

Mutfakta kullanılacak böyle fikirler çok kullanışlı olabilir. Bu konumuzda size mutfağınızda kullanabileceğiniz 2 güzel fikir göstereceğiz.

 

Mutfağımızda yer bulmakta en çok zorlandığımız malzemeler patates,soğan olsa gerek. Genel pazar poşetleri ile kıyıda köşede kalırlar yada alakasız bir dolabın alt raflarında.

 

Durum böyle olunca ihtiyacımız olduğunda da bunların tezgahtan uzakta olmaları işimizi zorlaştırır. Patates veya soğan gibi yemeklerde en çok kullandığımız sebzeleri tezgah yakınlarına koymak çok kullanışlı olabilir.

 

Peki bunu nasıl yapabiliriz ? Mutfak dekorasyonu aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere bu şekilde bir çekmece işimizi görecektir.

 

Tezgahımızın hemen altındaki dolaplara ( çatal kaşık koyduğumuz rafın aldın da olabilir ) yaptıracağımız bir raf ile bu işi çözebiliriz.

 

Dilersek bunu en çok kullandığımız sebzelere göre çeşitlendirerek birden çok parçaya böle de  biliriz. Burada dikkat etmemiz gerek husus oda ortamında ve sıcaklığında tazeliğini yitirmeyecek sebzeleri muhafaza etmek olur sanırım.

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Mutfak dolapları ; tartışmasız mutfakta en çok işe yarayan mobilyalardır. Fakat köşeye denk gelen dolaplar yada çekmeceler eğer marangozunuz sizin için böyle bir fikir düşünmediyse, oraların kullanımı imkansız hale gelecektir.

 

Genelde köşeye denk gelen yerler aynı şekilde suntayla kapatılır hatta sabitlenir ve orayı kullanamassınız.Eğer mutfağınız yeterince büyük değilse size ekstra yer sağlıyacak bir alanı bu şekilde kaybetmiş olursunuz.

 

Aslında bunun tasarımı bir marangoz için çokta zor değil. Siz de yeni dolap yaptırmak istiyorsanız ya da eski dolaplarınızda köşeye denk gelen yerleri bu şekilde kullanmıyorsanız bu tasarımı kullanabilirsiniz.

 

Ayrıca çokta şık durduğunu söyleyebilirim. Bu ve benzeri birkaç değişiklik yaparak mutfağınızı depolama alanı anlamında genişletmek mümkün. Günden güne böyle ilginç ve yaratıcı fikirleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu Yazıya da Bakın

Lazzoni İle Fark Yaratın

Günümüzde eskiye göre yaşam alanlarını farklılaştırmak ve güzelleştirmek için daha çok çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir