Ana sayfa / Dantel / Kurdele Nakışı Salon Takımları

Kurdele Nakışı Salon Takımları

15.yüzyıldan beri süre gelen kurdele nakışı çeşitli dönem ve uygarlıklarda farklı alanlarda gerek süs eşyası gerekse dekoratif olarak kullanılmıştır.

 

Kurdele nakışı birçok üründe kullanılan oldukça şık ve gösterişli olan bir tekniktir. Kurdeleye verilen değişik modellerle yapılan kurdele nakışı çeşitli renk ve genişlikte kurdelelerle yapılan çalışmalara verilen isimdir.

 

Hemen her renkte kurdele bulabileceğiniz gibi kurdele nakışı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında açık tondan koyu tona doğru çalışıldığında daha iyi ve göze hitap edilen sonuçlar alınmaktadır.

 

Dekoratif olarak da tercih edilen kurdele nakışı son zamanlarda en çok tercih edilen ve ilgi gören uğraşalar arasında ilk sırayı almaktadır.

 

Gerek hobi gerek iş olarak yapılan kurdele nakışı ile kesme, katlama, dikeme olarak kullanılarak birçok kombinler hazırlanarak yapılan çalışmalardır.


 

Kurdeleler arasında ipek kurdele kullanımı çok eski zamanlardan gelen çalışmalar arasında yer almaktadır. Uzun yıllardır varlığını koruyan çok şık ve zarif tasarımlardandır.

 

Bu sebeple gerek maliyet bakımından gerekse yapılan işçilikten dolayı antika sayılmakta ve organze kurdele nakışına oranla daha fazla maliyetlidir.

 

İpek kurdelelere göre daha düşük maliyetlerle yapılan organze kurdele nakışı çalışmaları çok fazla naylon ve kurdele ipi karışımı kullanıldığından ipek kurdelenin verdiği esnekliği verememekle birlikte daha düşük ütüleme ve yıkamalarda temizliği yapılamaktadır.

 

Biz bugün sizlerle kurdele nakışı ile salon takımı yapımını paylaşacağız. Aşağıda paylaştığımız örnekleri inceleyerek fikirler edinebilirsiniz.

 

Bu Yazıya da Bakın

Konuşturan El İşi Seccadeler

Emek verdiğimiz işler her zaman bizim için değerli olmuştur. Dantelleri, işlemeleri büyük zorluklara katlanarak hazırlarız. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir