Ana sayfa / İğne Oyası / Kurdele Nakışı İle Yıldız Çiçeği Örneği

Kurdele Nakışı İle Yıldız Çiçeği Örneği

Kurdele Nakışı İle Yıldız Çiçeği Örneği

Dekoratif olarak da tercih edilen kurdele nakışı son zamanlarda en çok tercih edilen ve ilgi gören uğraşalar arasında ilk sırayı almaktadır.

 

Gerek hobi gerek iş olarak yapılan kurdele nakışı ile kesme, katlama, dikeme olarak kullanılarak birçok kombinler hazırlanarak yapılan çalışmalardır.

 

Hemen her renkte kurdele bulabileceğiniz gibi kurdele nakışı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında açık tondan koyu tona doğru çalışıldığında daha iyi ve göze hitap edilen sonuçlar alınmaktadır.

 

Kurdele nakışı birçok üründe kullanılan oldukça şık ve gösterişli olan bir tekniktir. Kurdeleye verilen değişik modellerle yapılan kurdele nakışı çeşitli renk ve genişlikte kurdelelerle yapılan çalışmalara verilen isimdir.

 

15.yüzyıldan beri süre gelen kurdele nakışı çeşitli dönem ve uygarlıklarda farklı alanlarda gerek süs eşyası gerekse dekoratif olarak kullanılmıştır.


 

Kurdeleler arasında ipek kurdele kullanımı çok eski zamanlardan gelen çalışmalar arasında yer almaktadır. Uzun yıllardır Türk kültüründe de varlığını koruyan çok şık ve zarif tasarımlardandır.

 

Bu sebeple gerek maliyet bakımından gerekse yapılan işçilikten dolayı antika sayılmakta ve organze kurdele nakışına oranla daha fazla maliyetlidir.

 

İpek kurdelelere göre daha düşük maliyetlerle yapılan organze kurdele nakışı çalışmaları çok fazla naylon ve kurdele ipi karışımı kullanıldığından ipek kurdelenin verdiği esnekliği verememekle birlikte daha düşük ütüleme ve yıkamalarda temizliği yapılamaktadır.

 

Bugün sizler için kurdeleden yıldız çiçeği örneğini paylaştık sizlerde bu paylaşımlardan yararlanarak evinizde kurdeleden yıldız çiçeği yapabilirsiniz.

Kurdele Nakışı İle Yıldız Çiçeği Örneği

 

Bu Yazıya da Bakın

İğne Oyası ile Maydonoz Şekilli Desenler Yapmak

İğne Oyası ile Maydonoz Şekilli Desenler Yapmak İğne Oyası : İğne oyası dendiğinde akla ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir