Ana sayfa / Dekorasyon / Keçeden Süsler

Keçeden Süsler

Keçe nerde ise belirli yöreler dışında unutulmaya yüz tutmuşken yeni ürünlerin yapımı ile içinde bulunduğumuz modern çağda da yeniden insanların hayatında yer bulmaya başladı.

 

Keçe yapım aşamasına bakıldığında oldukça sabır ister, fakat keyifli bir uğraştır.

 

Diğer kumaşlara nazaran parçaların birbirlerine geçmesi ile değil yün liflerin birlikte dokunmasıyla elde edilmektedir. Yani keçenin esasında yün vardır bu yüzden de keçenin yeri önemlidir.

 

Özelliklerine bakmak gerekirse ise keçe oluşumu gereği sıcağı korur ve suyu da geçirmez. Günümüzde modern ev süsleri olarak da yer alan keçe yapılırken; önce yün temizlenir. Sonra çıkan renge göre ayrım yapılır.

 

Dirtme dediğimiz işlem gerçekleştirilir, daha sonra hallaç yardımı ile tel tel ayrılır. Renk işlemi için ise kök boyası kullanılır.


Tüm işlemler tamamlandıktan sonra elimize ulaşmış olan keçeyi kullanarak birçok dekoratif ürün yapmamız da mümkündür.

 

El işleri olarak değerlendirdiğimiz bu emeklerimiz için bir çok çalışma sunduk. Bugün ise keçe kumaşından bir buzdolabı süsü yani magnet olarakta kullanabileceğiniz renkli kulplar yapalım.

 

Gerekli malzemelerimiz ;

* Renkli Keçe Kumaşlar

* Makas

* Yapıştırıcı

* Kalem

 

Keçe kumaşımızın üzerine ister çocuğunuzun hayal gücüne bırakarak isterde sizin tercihiniz ile kalıplar çizelim. Çizdiğimiz kalıpları keselim.

 

Elde ettiğimiz şekilleri görsellerdeki gibi uç kısımları üst üste gelecek şekilde yapıştıralım. Ne kadar çok renkli keçe kullanırsak elde ettiğimiz sonuç bir o kadar daha güzel olacaktır.

 

İşlemleri gerçekleştirdikten sonra isteğe göre motiflerinizin arkasına mıknatıs yapıştırarak dolap süsü olarak kullanabilirsiniz.

Bu Yazıya da Bakın

Jakuzi ile Gelen Rahatlık

Öncelikle Jakuzi nedir diye tanımlamak gerekir ise suyu oldukça güçlü bir şekilde döndürerek vücudumuza masaj …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir