Ana sayfa / İğne Oyası / İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri

İğne Oyası Yazma Kenarı Örnekleri

İğne oyası, hem ağır örneği nedeniyle hem de yapıldığı zaman göze güzel gözükmesiyle tüm Anadolu kadınlarının tığ yerine kullanmayı tercih ettiği motifleme şeklidir.

 

Genç kızların çeyizlerinde bulunması kesinlikle gereken iğne oyası yazma modelleri veya yine iğne oyasıyla yapılan herhangi bir çeyiz eşyası modeli olmalıdır. Geçmiş zamanda iğne oyası yapmak, kızlar arasında marifet sayılırmış.

 

Genç kızlar; güzellikleri, iğne oyası yapıp yapamamaları, yemek yapma becerileri, temizlikleri, güler yüzlülükleri gibi birçok yönleriyle görücüler tarafından değerlendirilirlermiş.

 

Peki, iğne oyası neden bu kadar önemli bir ölçüt olmuş sorusuna gelirsek:İğne oyası, ister oda süslerinde isterse havlu kenarları, masa örtüsü kenarları, yazma oyalarında olsun diğer örneklerden daha şıktır.

 


İğne oyasının bu zer afeti yoğun el emeğinden göz hassasiyeti istediğinden tüm kaynanaların gelinlerinden bekledikleri arasındadır.

En güzel iğne oyası modellerinin neler olduğuna gelirsek:

 

Genelde iğne oyası yazma kenarı modellerinde oldukça zor örnekler alım görmektedir. Ağır örnekler, yapılışlarının zorluğundan ziyade iğne deliğinin zor görülmesi ve bu sırada o küçücük işlemenin yazmada hoş görülmesi ağır örneklerin asıl tercih nedenidir.

 

İğne oyası yazma modelleri çok çeşitli örnekler gösterebilirler. Bazen soyut modeller olurken, çiçek, kelebek, gül, boncuk vs. birçok farklı modelleme de gösterilebilir iğne oyası yazma kenarı örnekleri arasında.

 

Günümüzün teknolojisinin kültürümüzü de etkilediği gerçeğini var kabul edersek; iğne oyası yazma kenarı modelleri artık hem komşu gezmeleri veya çeyiz sermeleri sırasında görülürken hem de internet üzerinden el emeklerini satan insanlar tarafından da sergilenir olmuştur.

İğne Oyası Yazma Kenarları 2016

Bu Yazıya da Bakın

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri Örgü örnekleri her geçen gün önemi artan çalışmaların başında geliyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir