Ana sayfa / İğne Oyası / İğne Oyası Nedir, Modelleri Nelerdir?

İğne Oyası Nedir, Modelleri Nelerdir?

Bir kördüğüm ile aşkı, mutluluğu, heyecanı, hasreti, acıyı iğne oyası ile tatmak mümkündür kadınlar için. İğnenin iplik ile buluşarak attığı kördüğümler de işlenmiş olan desenler birçok anlam taşımaktadır.

 

Kayınvalideler ve gelinler özellikle yemenlerinin kenarlarını süsleyen iğne oyalarıyla yaşanmışları desen ve renkleri kullanarak anlatmaya çalışmışlardır.

 

İğne oyası duyguların oyaların ilmiklerin de anlam bulduğu Türk kadınlara özgü el sanatıdır.Hiçbir söz sarf etmeden aslında birçok şeyin söylendiği birbirinden güzel motiflerinde ilişkilere atıflarda bulunan anlamlar taşımaktadır.

 

İğne oyası ile birbirinden zarif rengarenk mendiller,bohçalar ve yemenler çeyiz sandıklarının en özel ve anlamlı parçaları olmaktadır.

 

Atılmış olan her düğümde harikaların yaratıldığı bu sanat ile keseler, kılıflar, mendil kenar süslemeleri yapılmış başörtülerinin yemenlerin kenarlarına birbirinden güzel iğne oyası modelleri ile harika görünümlere bürünmüşlerdir.

 

Aynı zamanda sehpa, sandık tepsi örtüleri, bohçalarda, yatak takımlarında, elbiselerin kollarında ve yakalarında bu iğne oyası modelleri ile harikalar yaratılmıştır.

İğne Oyası Nedir?

İğne oyası ile süslemiş olan kıyafetler ve eşyalar genellikle kadınların hayatlarında önemli bir yere sahip iken erkeklerde eşlerinin veya sevgililerinin yaptığı kılıf işlemelerini yanlarında bir hatıra olarak taşırlar.


 

Aynı zamanda genç kızlar marifetlerini iğne oyası işleri ile sergilerler. Çeyiz sandıklarının en güzide parçası olan iğne oyaları ile kadınlar sevdasını, aşkını, hüznünü ve bütün duygusunu bu eserlerde ortaya çıkarmaktadırlar.

 

İğne oyası modellerinin her birinde birbirinden farklı duygular saklıdır. Her model her şekil farklı duyguları içlerinde barındırmaktadır.

 

Kadınlar söylemek isteyip de söyleyemediği duygularını iğne oyası ile modellerde ve şekillerde ifade ederler. Annelerin kızları için emekler sarf ettiği onların çeyizleri için hazırladıkları iğne oyası modellerinde evlatlarına sevgilerini yansıtarak onları her zaman sevdiğini hep yanlarında olduğunu hissettirirler.

 

İğne oyası modelleri çıkarmak göründüğü kadar kolay olmamaktadır. Her bir ilmiğin bile zor olduğu oymalarda kadınlarımız saatlerini verdiği bu iğne oyaların da ortaya muazzam modeller çıkarmaktadırlar.

 

Güzel göründüğü kadar zor olan iğne oyası anneden kıza gecen bir mirastır aslında. Her anne kızlarına iğne oyasını öğretmek ister onlarında duygularını yansıtacağı iğne oyalarının yapmalarını arzulamaktadırlar.

 

Bir kızın marifetli olduğu yaptığı iğne oyasından belli olmaktadır. Büyük ustalık isteyen iğne oyası modellerini yapmak sabır isteyen bir sanattır elbette.

İğne Oyası Modelleri

 

Bu Yazıya da Bakın

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri Örgü örnekleri her geçen gün önemi artan çalışmaların başında geliyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir