Ana sayfa / Nasıl Yapılır / İğne Oyası Baş Örtüsü Hazırlanışı

İğne Oyası Baş Örtüsü Hazırlanışı

Kadınlar sanatlarının hemen her alanda göstermektedir. Hem akıl yönünden hem de yetenek bakımında Allah tarafından taçlanan kadınlar kendi aksesuarlarında sıklıkla yeteneklerini konuşturmaktadırlar.

 

Eskiden en çok kullan ve başvurulan yöntem olan başörtüleri İğne oyası başörtü yapımı günümüze kadar ulan ve kullanmasa dahi bir kızın çeyizinde yer alan yegane parçalardan birisidir.

 

Gerekli görüldüğü halde misafirlere de takdim edilebilen bu örtüler oldukça özenle yapılır. Daha öncesinde başörtünün ne olacağı belirlenir.

 

Eğer desenli ise uygun renkler kullanılır. Ancak iğne oyası kullanılan başörtüler genellikle beyaz renkte olur ki yapılan işlemi ve asilliği otaya çıkarabilsin.

 

İğne Oyası Yapımı

 


İğne oyası gerçek bir sanattır ve yapımı da bir hayli zahmetlidir. Bunu yapmak isteyen bir kişi öncelikle temel adımları öğrenmelidir.

 

Örneğin nasıl ilmek atılı, hangi ip ve iğne kullanılır bu gibi etkenler oldukça önemlidir. Gerisi zaten kendiliğinden olur. En çok iğne oyası modelleri başörtü yapımı ile bu işlem gerçekleştirilir.

 

Gerek çeyizde gerekse namaz bürgüsü olarak kullanılan bu örtü inanca bağlı olarak şık ve düzenli olmanın göstergesidir.

 

İğne Oyası Ne Renk Olmalıdır?

 

İğne oyası başörtüsü yaparken kullanılan renkler yine tercih edilen örtünün desenine ve rengine bağlıdır. Ancak yoğun olarak talep gören modeller genellikle kırık beyaz ya da kar beyazıdır. Oldukça şık ve asil bir görünmektedir.

 

Bu Yazıya da Bakın

Örgü Çocuk Yelekleri Videolu

Uzun zamandır yazılı örgü modeli anlatımları paylaşmamıştık. Bu yazımızda örgü çocuk yeleği yapılışını anlatacağız. Eğer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir