Ana sayfa / Havlu Kenarları / Havlu ve havlu Kenarı Seçimi

Havlu ve havlu Kenarı Seçimi

Havlu Türk kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olan materyallerden birisidir. Şöyle ki bir havlunun kullanım alanı günlük ve misafir havlusu olarak çeşitlendirilebilmektedir.

 

Misafir havlusu hem temiz hem de kenar işlemeleri oldukça şık olması gereken modellerdir. Örneğin havlu kenarı örnekleri seçilirken günlük ya da misafirlik olarak sınıflandırma söz konusudur.

 

Misafir havluları genellikle zor motiflerin kullanıldığı, iğne oyası gibi en muhteşem desenlerin ve motiflerin kullanıldığı, gösterişli, sadece oya olarak değil çeşitli süs eşyaları ile de bezenen modellerdir.

 

Bu modellere özen gösterilmesi misafire duyulan saygının bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Havlunun kumaşı, dokuması da bir hayli önemlidir.

Havlu kenarı ve Havlu Seçimi

 


Bir havlu seçilirken eğer kenarı işlenecekse şayet seçilen havlunun dokumasına oldukça özen gösterilir. Bunun sebebi yapılan havlu kenarı örneklerinin zorlu olması ve hemen eskiyen bir havluya uygulanması halinde gereksiz bir efor kaybı olarak nitelendirilmektedir.

 

Kenarı motifli olan havlular genellikle el havlularıdır ve sık kullanılmayan, dekoratif amaç güden modellerdir.

Havlu Kenar Süslemeleri

 

Havlu kullanımın öneminden yukarıda bahsetmiştik. Eğer günlük hayatta kullanmak amacı ile havlu kenarı örnekleri arıyorsanız şayet bu durumda daha sade modelleri ve kirlenme olasılığı az olan modelleri seçmelisiniz.

 

İğne oyası gibi modeller sıklıkla yıkanmaması gereken, yıkanması halinde kolalanması gereken oyalardır. Günlük havlular daha kolay motiflerden yapılmalıdır.

Havlu Kenarı Resimleri

Bu Yazıya da Bakın

Havlu Kenarına Yapılabilecek Kolay Süslemeler

Kolay iğne oyası mutfak havluları örnekleri arıyorsanız hiç zorlanmıyor olacaksınız.   İğne oyası son yıllarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir