Ana sayfa / İğne Oyası / Geleneksel İğne Oyası Örnekleri
Beyaz üzerine Iğne Oyası çiçekler

Geleneksel İğne Oyası Örnekleri

Farklı kültürlerin harmanlanmış olduğu ülkemiz çok yönlü bir mozaik oluşturur. Özellikle el işleri konusunda zengin bir yapıda olmamızın en büyük nedeni de budur.

 

Tığ işleri, etamin, sarma, nakış, iğne oyası modelleri, antik işleme, boncuk işleri, mekik ve firkete gibi oldukça fazla çeşitliliğe sahip olan el işlerimiz göz alıcı modelleri ve inanılmaz derecede çok emek verilmeleri nedeni ile dünya genelinde bile bilinen özel bir yerdedirler.

 

Her zaman genç kızların belirli bir yaştan sonra çeyizleri için büyüklerinden öğrenerek yaptıkları bu işler, kuşaktan kuşağa bugünlere gelmiş, elden ele geçerek tüm ülkeye yayılmıştır.

 

Özel ve farklı yeri olan bu harika el işleri bugün bile teknolojiye rağmen önemlerini ve değerlerini korumaktadır.

 

Birçok üründe kullanılan el işleri hazır yapılan ürünlerin her zaman üzerinde yer alırlar.
Özellikle iğne oyası hem zor yapılması hem de mükemmel görselliği nedeni ile en değerli el işleri arasında yer alıyor.


İğne ile kuyu kazmak tabirinin tam olarak bu iş için söylendiğine emin olabilirsiniz.İlmek ilmek, düğümler ile yapılan bu harika modeller ve motifler uzun yıllar dayanan en güzel el emeklerindendir.

Yeni İğne Oyası Modelleri 2016

Birçok alanda kullanıma müsait olması nedeni ile bugün güncelliğini kaybetmeyen bu tarz, uzun yıllardan nesiller boyunca kullanılacaktır.
Yemeniler, yazmalar, mevlit eşarpları, yatak odası takımları, vitrin örtüleri, masa örtüleri ve güncel dönemde takı tasarımında da özel bir yeri vardır.
Farklı modellerden türeyen iğne oyası modelleri bir bütünlük arz ederek, renkli bir içerik ile harika doğal motiflere dönüşür.
Karanfil, papatya, menekşe gibi çiçek motiflerinin yanı sıra bütünleşik olarak kullanılarak da özel el emeği göz nurları modeller türetilebiliyor.
Tek gözlü ve çift gözlü tekniği ile yapılan bu harika örnekler, her bakımdan kullanımı kolay, temizliği pratik olduğundan dolayı da özellikle tercih edilmektedirler.

Bu Yazıya da Bakın

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri Örgü örnekleri her geçen gün önemi artan çalışmaların başında geliyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir