Ana sayfa / İğne Oyası / Bir Sanat Örneği İğne Oyası Modelleri
Bir Iğne Oyası. el Sanatları Oya Modelleri Güzel Bir Iğne Oyası ...

Bir Sanat Örneği İğne Oyası Modelleri

Bir Sanat Örneği ‘İğne Oyaları’

Kadınlar geçmişten günümüze kadar çeşitli örgü, dokuma ve oya çeşitleri geliştirmişlerdir. Önceleri yünden elde edilen ipler korunmak amaçlı giysiye çevrilmekteydi.

 

Ancak kadınlar sanatlarını konuşturarak çeşitli iplerin gelişmesine ve çeşitliliğin artmasına ve yeni yeni alanların oluşmasına neden olmuşlardır.

 

İğne oyaları da yapılan en zorlu tekniklerden birisine sahip olan ince ip kullanılarak ilmek ilmek işlenen, oldukça detaylı ve oldukça muhteşem bir görünüme sahip olan iğne oyaları genellikle beyaz renkle yapılan havlu kenarlarına işlenen yatak örtüsü ve çarşaf kenarlarında eskiden beridir sıkça kullanılan motifler bütünü olarak karşımıza çıkmaktadır. İp ve ele bağlı olarak kaliteli bir iğne oyasını anlamak oldukça kolaydır.

İğne Oyasında İğne Seçimi

 


Bunu bir sanat olarak düşündüğümüzde seçilen materyallerin de sanata uygun, yerli yerinde olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

 

Yani iğne oyası modelleri yapmak isteyen bir kişi tutup da yorgan iğnesi kadar büyük bir iğne kullanırsa şayet oldukça özensiz ve ince detayların var olmadığı bir işleme şekli olur. Bu nedenle ilk yapılması gereken işlem iğnenin küçük olması ve iğne kullanımına hakim olmaktır.

 

Örneğin bazı kimseler iğne yüzüğü kullanarak rahat işlem yaparken kimileri salt olarak bu işlemi yapar.

İğne Oyasında İplik Seçimi

 

Daha çok polyester olarak kullanılan bu ipler kolay işlenmesi ve sonradan sararmaması için oldukça dikkatli seçilmesi gerekir.

 

İğne Oyası Modelleri

Daha fazlası için; http://yeniornekler.com/igne-oyasi/

 

Bu Yazıya da Bakın

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri

İğne Oyası Tülbent Kenarı Örnekleri Örgü örnekleri her geçen gün önemi artan çalışmaların başında geliyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir